poniedziałek, 26 października 2009

przestroga na potym życia

Gwarzyłyśmy sobie niedawno z Anią o zadach i waletach bycia bogatym. Sebastyan Petrycy z Pilzna, pierwszy w Polsce hurtowy tłumacz Horacego, we wstępie do swego dzieła tako rzecze w kwestii owey:


Jako staremu po świecie włóczyć sie nie przystoi, tak rozsądnemu pożyteczno. Pożytek dwoj: swój, przestroga na potym zycia, bo choć kto pieniądze utraci, wielki przecię pożytek ma, gdy sie obacz, jak po szkodzie dalszej szkody sie chronić; cudzy, gdy z bywałego niebywały w rzeczach wzór bierze tego sie chronić, co jemu szkodziło. On gęsty i gruntowniejszy w przestrodze takiej; ten rzadki i szczęśliwy; bo z trudna człowiek przystawa do dobrego, gdzie pierwej nie ukusi złego. 

Ja lata sobie przyznać muszę, rozsądku nie śmiem, chyba za twą łaskę, którą, jeśli u ciebie mam, memu i po świecie powłaczaniu, i fraszek tych pisaniu dziwować sie nie będziesz; bo dobry i łaskawy umysł sprawy ludzkie na dobrą stronę obraca, zwłaszcza, gdy nie wie jasnych przyczyn. Jeśli nie mam, a mogę ją słowy dobremi od ciebie otrzymać, tak pocznę; życia na świecie ludzie z przyrodzenia pragną, a życie dwojakie jest: wedle dusze i wedle ciała, a obojga zatrzymanie z wielką pracą przychodzi. 

Wedle ciała życie - prace do nabywania zywności; wedle duszy życie - prace dobrego ludziom życzenia potrzebne. Żyć sobie - żywność mieć przystojną; żyć ludziom - czynić ludziom dobrodziejstwo jest; bo kto pamiątkę u potomków z pochwałą zostawia po śmierci swojej, żyje. A nie może tego uczynić, jedno przez dobre sprawy i dzieje. A kto dobrze nic na świecie nie czyni, nie żyje. 

W tym rożność, iż którzy mają od przodków zostawioną majętność, z mniejszą pracą i znaczniej mogą żyć, bo majętność jest naczynie dobrego czynienia, to jest drugiego życia.

2 komentarze:

  1. przepraszam, że nie na temat, ale już od jakiegoś czasu zaglądam na ten blog i w końcu nie mogę się powstrzymać, by nie zadać tego pytania - a kto to ów męski osobnik na zdjęciach z portugalii nad oceanem?
    pozdrawiam
    marianne

    OdpowiedzUsuń
  2. Stare dobre czasy... To pan ex, zwany również Skibleshanksem. Witaj, rozgośc się ;-)

    OdpowiedzUsuń